Ultimate je kolektivní hrou, ve které je cílem chytit disk v koncové zóně. Principem se tak podobá třeba ragby, avšak tento sport je bezkontaktní a s diskem se nesmí běhat. Hráč s diskem (házeč) může stejně jako v basketbalu pivotovat – otáčet se a činit úkroky s jednou nohou stále pevně na zemi. Pohyb a vytvoření prostoru pro přihrávku pak zůstává na jeho spoluhráčích. Můžete si přečíst i podrobnější pravidla hry.

Zapomeňte na házení v kolečku deseti lidí bez nutnosti vyvinou větší námahu. V tomto sportu hrají prim rychlost, taktické myšlení a herní přehled. Ve hře se často střídá útok a obrana. Stane se tak vždy při ztrátě disku, ke které dochází záhozem do autu, na zem, jeho zachycením či sražením soupeřem nebo při neodhození ve stanoveném čase.

Co činí z ultimate frisbee světový unikát, je systém hlášení přestupků samotnými hráči a filosofie „Spirit of the Game“ založená na fair-play smýšlení a soutěživosti, která nejde za hranu úmyslného faulu nebo ztráty respektu k soupeři. Ač to může mnohé překvapovat, ultimate takto funguje už desítky let a ani vrcholové akce tymu mistrovství světa či Evropy nejsou výjimkou. Na každém turnaji se navíc uděluje cena „Spirit of the Game“ pro tým, který daná pravidla a filosofii dodržuje nejlépe. Toto ocenění je obecně respektováno stejně jako vítězství.

V současné době se hráčská i rekreační základna rozšiřují obrovským tempem. Jde o jeden z mála kolektivních sportů, kde spolu běžně hrají muži i ženy v oficiální soutěžní kategorii MIX. Na rekreační úrovní se tak jedná o ideální sportovní vyžití (nejen) pro smíšené skupiny.

Podívejte se na video z Mistrovství České republiky