Náborový trénink pro podzim 2021 se bude konat v pondělí 20. září na hřišti TCM na Sladovnické ulici. Více informací najdeš zde.

Ultimate je kolektivní hrou, ve které je cílem chytit disk v koncové zóně. Principem se tak podobá třeba ragby, avšak tento sport je bezkontaktní a s diskem se nesmí běhat. Hráč s diskem (házeč) může stejně jako v basketbalu pivotovat – otáčet se a činit úkroky s jednou nohou stále pevně na zemi. Pohyb a vytvoření prostoru pro přihrávku pak zůstává na jeho spoluhráčích. Můžete si přečíst i podrobnější pravidla hry.

Momentka z juniorského mistrovství Evropy. Autorkou fotky je Klára Lipertová.

Akce a dynamika

Zapomeňte na házení v kolečku deseti lidí bez nutnosti vyvinou větší námahu. V tomto sportu hrají prim rychlost, taktické myšlení a herní přehled. Ve hře se často střídá útok a obrana. Stane se tak vždy při ztrátě disku, ke které dochází záhozem do autu, na zem, jeho zachycením či sražením soupeřem nebo při neodhození ve stanoveném čase.

ženský ultimate turnaj
Většina lidí je na první tréninku překvapená, jak moc se při ultimate běhá. Disk zkrátka létá rychle… Autorkou fotky je Klára Lipertová.

Férový sport

Co činí z ultimate frisbee světový unikát, je systém hlášení přestupků samotnými hráči a filosofie „Spirit of the Game“ založená na fair-play smýšlení a soutěživosti, která nejde za hranu úmyslného faulu nebo ztráty respektu k soupeři. Ač to může mnohé překvapovat, ultimate takto funguje už desítky let a ani vrcholové akce tymu mistrovství světa či Evropy nejsou výjimkou. Na každém turnaji se navíc uděluje cena „Spirit of the Game“ pro tým, který daná pravidla a filosofii dodržuje nejlépe. Toto ocenění je obecně respektováno stejně jako vítězství.

spirit of the game kolečko BUFU a Kapři v hale
Tzv. spiritové kolečko po každém zápase je nedílnou součástí kultury kolem ultimate.

Pospolitost

V současné době se hráčská i rekreační základna rozšiřují obrovským tempem. Jde o jeden z mála kolektivních sportů, kde spolu běžně hrají muži i ženy v oficiální soutěžní kategorii MIX. Na rekreační úrovní se tak jedná o ideální sportovní vyžití (nejen) pro smíšené skupiny.

plážové ultimate frisbee mix
Kategorie MIX je i na vrcholové úrovni rovnocennou divizí k openu (muži) i ženám a je tak jedním z unikátů ultimate frisbee.

Podívejte se na video z Mistrovství České republiky

Dobrou představu o podobě ultimate získáte díky sestřihu z MČR v kategorií open a women.